Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską zapewnia, że plany pomocy medycznej Ukrainie są już gotowe. Jak informuje minister zdrowia w całym kraju gotowych jest 120 szpitali i kilka tysięcy miejsc dla rannych – w tym ciężko. Do tego zapasy leków oraz specjalny medyczny pociąg wożący poszkodowanych z Ukrainy do Polski
Jak Polska szykuje się na pomoc medyczną dla Ukrainy?

Minister zdrowia w rozmowie z Wirtualną Polską poinformował, że Polska musi być gotowa. – (…) by tym osobom udzielić najzwyklejszej pomocy medycznej, czy to z tak prozaicznych powodów jak choroby, czy wypadki. Każdemu musimy zapewnić choćby dostęp do lekarza – zapowiedział minister.

– Z drugiej strony, w ostatnim czasie analizowaliśmy ogólną sytuację zdrowotną na Ukrainie. Po co? By zidentyfikować ewentualne potrzeby dotyczące leków, zaopatrzenia, procedur medycznych, które w razie czego będziemy musieli zapewnić u nas w kraju. Jeżeli u naszego sąsiada występują choroby, które w Polsce są rzadsze, to w przypadku naprawdę dużej migracji musimy być przygotowani na świadczenie pomocy medycznej. To chyba jasne, że ktoś z przewlekłą i groźną dla życia chorobą nie może być pozostawiony sam sobie – powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Mateuszem Ratajczakiem.
Czy szpitale tymczasowe będą przekształcone na szpitale dla rannych?

Minister zdrowia pytany o to, czy łóżka covidowe staną się łóżkami wojennymi, powiedział, że “oby nie, oby był to tylko scenariusz, który nigdy się nie wydarzy”.

– Niestety widzimy jednak, że jesteśmy bliżsi jego realizacji. Dlatego obiektem rozważań są szpitale tymczasowe i ich dalsza rola. W tej chwili mają coraz mniej pacjentów z COVID-19, mogą być wykorzystane również w przypadku realizacji najczarniejszych opcji – informuje minister zdrowia.

Dodaje, że w przygotowaniu jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych. W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem. Jak informuje Niedzielski będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. – To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce – zapowiedział minister. Do sprawy pomocy medycznej dla Ukrainy odniósł się też wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Podczas Sejmowej Komisji Zdrowia powiedział: Sztab kryzysowy pracuje również w zakresie zabezpieczenia niezbędnych materiałów i produktów leczniczych przy zwiększeniu liczby pacjentów czy rannych z Ukrainy, w szpitalach na terenie Polski.

źródło: rynek zdrowia.pl