22 maja odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Do uczestników zwrócił się w liście prezydent Andrzej Duda. – Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią – napisał.Medycy pielgrzymowali na Jasną Górę
22 maja odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Do uczestników zwrócił się w liście prezydent Andrzej Duda. Dziękując medykom za codzienną służbę, zapewnił że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów jego prezydentury.
W liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych prezydent wyraził szacunek i uznania dla starań medyków, którzy pomagają chorym i ratują ich życie.
– Zawód medyka to misja społeczna, jednak ceną za jej wykonywanie jest nieodłączny stres i ciążące poczucie odpowiedzialności, a często ryzyko. W swojej służbie wykazują się państwo nie tylko profesjonalnymi umiejętnościami, a także hartem ducha, wrażliwością i empatią – napisał prezydent.
– W imieniu rodaków dziękuję polskim medykom za waszą codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie – dodał.
“Składam hołd”
Jak zaznaczył, wartość pracowników służby zdrowia była szczególnie dostrzegalna podczas pandemii – byli oni na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, do dzisiaj kontynuując te zmagania.
– Składam hołd wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy wypełniając etos hipokratejski i niosąc ratunek chorym zapłacili za to własnym życiem – oświadczył prezydent wyrażając nadzieję, że najtrudniejsze doświadczania pandemii są już przeszłością. Jak dodał, jest to przede wszystkim zasługa medyków leczących zakażonych i prowadzących akcję szczepień.
Prezydent Duda przypomniał, że od blisko trzech miesięcy pojawiły się nowe wyzwania, związane z agresją Rosji na Ukrainę i okrucieństwem wojny toczącej się za wschodnią granicą. Zauważył, że to także próba dla Polaków – Polska przyjęła około 3 mln uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wielu z nich jest chorych, rannych lub w innych sposób poszkodowanych przez wojnę i potrzebuje pomocy medycznej. Podziękował służbom medycznym w całym kraju za otoczenie opieką także ukraińskich pacjentów.
– Pandemia, a także wojna na Ukrainie dobitniej niż kiedykolwiek uświadamiają nam jak ważne są kwestie bezpieczeństwa i odporności państwa na sytuacje kryzysowe. Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów mojej prezydentury – napisał prezydent i dodał, że zna systemowe problemy i wyzwania polskiej służby zdrowia, m.in. dzięki wsparciu ekspertów.
– Mają państwo we mnie sojusznika rozumiejącego potrzeby służb medycznych – zapewnił.
źródło: rynek zdrowia.pl