Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podziękował abp. Stanisławowi Gądeckiemu za oświadczenie poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19. – Głos Kościoła jest niejednokrotnie cenniejszy, niż wszystkie akcje – powiedział Wojciech Andrusiewicz, informując o spotkaniu z wysłannikiem KEP.
“Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne” – napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

“Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi” – dodał hierarcha.Ministerstwo dziękuje Kościołowi. “Długa dyskusja o szczepieniach”

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że głos zachęty do szczepień ze strony abp. Gądeckiego jest szczególnie istotny, bo “dla wielu w Polsce jest niekwestionowanym autorytetem”.- Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego przybył w środę do nas Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. To nie jest pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie – powiedział rzecznik resortu zdrowia w rozmowie z TVN24. – Była dość długa dyskusja o szczepieniach w Polsce, ale – jak widać – owocna – ocenił Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że podczas środowych rozmów “nikt nikogo do niczego nie musiał w spektakularny sposób namawiać”. – Wystarczy krzewić wiedzę – powiedział Andrusiewicz.

Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Raport MZ. Nowe zakażenia i zgony

Rzecznik resortu Adama Niedzielskiego dodał, że również w diecezjach są pierwsze efekty działań współpracy z Kościołem. Wskazał m.in. kontakty wojewody mazowieckiego z kard. Kazimierzem Nyczem oraz Lublin, gdzie odbyło się spotkanie wojewody z przedstawicielami archidiecezji lubelskiej. – Wszędzie lokalnie staramy się za pośrednictwem swoich przedstawicieli czy lokalnych oddziałów NFZ, wojewodów – rozmawiać i przedstawiać argumenty, które mogą wspierać proces szczepień – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

źródło: wp.pl