Jedziemy w Komisji Zdrowia z tabletką dzień po tak szybko, jak się da. Posiedzenie w tej sprawie w najbliższą środę – napisał na platformie X przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

7 lutego ustawa o pigułce “dzień po” na sejmowej Komisji Zdrowia

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz przekazał na platformie X, że komisja w najbliższą środę zajmie się nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, dotyczącą pigułki dzień po.- Jedziemy w Komisji Zdrowia z tabletką dzień po tak szybko, jak się da najszybciej. Posiedzenie w tej sprawie w najbliższą środę (07.02) o godz. 15.15 – przekazał.Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne przewiduje, że bez recepty dostępny będzie dla osób powyżej 15 lat jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu). Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką dzień po, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

źródło: rynek zdrowia.pl