W czwartek wieczorem parlamentarzyści Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Austria będzie więc pierwszym krajem UE, w którym szczepienia będą obowiązkowe. ​”To historyczna decyzja” – piszą austriackie media. Za brak szczepień grozić będą wysokie grzywny.”Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament” – podsumowuje “Kronen Zeitung”. Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia.

Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.
Austria. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Rada Federalna będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.Ustawa o obowiązku szczepień będzie obejmować osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Austrii. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Grzywny za brak szczepionki będą się zaczynały od 600 euro i mogą sięgnąć 3,6 tys. euro.

źrodło: interia.pl