Pierwsze powakacyjne spotkanie z tego cyklu w SD-P „Globtroter” było trochę nietypowe, gośćmi był bowiem personel medyczny – lekarze i pielęgniarki, którzy zapoznali uczestników z problemem cukrzycy oraz przebadali chętnych członków naszego stowarzyszenia pod kątem tej choroby.

Epidemia cukrzycy – WHO

Cukrzyca to jedyna choroba niezakaźna uznana przez ONZ za epidemię. Światowa organizacja zdrowia (WHO) umieściła ją wśród najpoważniejszych zagrożeń „naszych czasów”. Według danych WHO cukrzyca znajduje się wśród 10 najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i wyprzedza w tym m.in. ilość przypadków śmierci wywołanych przez wypadki komunikacyjne. Najnowsze dane IDH (International Diabetes Federation) mówią o 425 milionach chorych na świecie, a prognozy są równie niepokojące. I co istotne, co druga osoba nie wie, że choruje na cukrzycę. Choroba ta przez długi okres potrafi trwać w utajeniu, powodując jednocześnie powikłania. Często chory na cukrzycę dowiaduje się o swojej chorobie dopiero, kiedy trafia do szpitala z powodu jej powikłań: zawału serca, czy udaru mózgu. Konsekwencje nierozpoznanej albo źle leczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne: ślepota, niewydolność nerek i konieczność dializ, amputacja kończyn, niewydolność krążenia, sepsa – to tylko niektóre z nich.

Leczenie cukrzycy – prewencja

Najlepszym postępowaniem w przypadku cukrzycy jest prewencja choroby, wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele leków, które, pozwalają na dobrą kontrolę i wyrównanie cukrzycy, a jednocześnie nie mają dokuczliwych działań niepożądanych.

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie realizuje 330 akcji promocji zdrowia – kompleksowych indywidualnych konsultacji wykonywanych przez personel medyczny w celu wykrycia zaburzeń gospodarki węglowodanowej oraz działań edukacyjnych w formie wykładów dotyczących w szczególności diety i aktywności fizycznej.

Program prewencji i wykrywania cukrzycy w woj. Mazowieckim

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne, a skierowany jest on do osób w wieku powyżej 60 lat, zamieszkałych na terenie woj. Mazowieckiego, u których dotychczas nie zdiagnozowano cukrzycy. Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie świadomej zgody na badanie. Cykl konsultacji lekarskich aktualnie przeprowadzanych na terenie województwa mazowieckiego zawiera: pomiar oznaczenie glikemii i ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wskaźnika BMI – Body Mass Index, wskaźnik talia-biodro (WHR), ocenę wykrytych powikłań cukrzycy i konsultację lekarską. Dodatkowo w ramach tego programu prowadzona jest akcja informacyjna oraz działania edukacyjne pacjentów. Działania te finansowane są w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz funduszy Szpitala Bródnowskiego.
– Partnerem programu jest Agencja Marketingu Strategicznego EEC Marketing, – mówi Jerzy Barański dyrektor do spraw Projektów Medycznych. W ramach programu chcemy zrealizować 330 konsultacji w których weźmie udział 52 tysiące mieszkańców województwa mazowieckiego. Wystarczy zwykłe pobranie krwi, analiza wyników i konsultacja lekarska, żeby w znaczący sposób podnieść jakość życia pacjentów, zaś udzielane porady mogą zmniejszyć ryzyko negatywnych objawów tej choroby.

Spotkanie w Globtroterze prowadził dr Włodzimierz Sukiennik, a o programie opowiadali posłanka Alicja Dąbrowska z Sejmowej Komisji Zdrowia oraz dyr. Jerzy Barański.

Więcej informacji o programie oraz miejscu i terminach kolejnych spotkań znajdziemy pod linkiem: www.konsultacje-diabetologiczne.pl oraz na stronie Szpitala Bródnowskiego: www.brodnowski.pl

źródło: kurier365.pl