Były minister zdrowia Adam Niedzielski usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym. Pytany przez WP Niedzielski napisał, że sprawy nie komentuje.”Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie ministra zdrowia poprzez niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej” – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Rzecznik zaznaczył, że podejrzany nie przyznał się do zarzuconego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.- Postępowanie jest w toku. W tej sprawie występuje jedna osoba podejrzana – dodał. Za ten czyn grozi kara do trzech lat więzienia.Zawiadomienie w tej sprawie złożyła m.in. Naczelna Izba Lekarska.

“Nie komentuję sprawy, czekam ze spokojem na finał sprawy w sądzie” – napisał Adam Niedzielski pytany przez Wirtualną Polskę o postępowanie.

Wpis byłego ministra. Ujawnił dane o stanie zdrowia jednego z lekarzy

Były minister zdrowia w sierpniu ub. roku zamieścił na platformie Twitter (obecnie X) dwa wpisy. “Kłamstwa @FaktyTVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!” – napisał b. minister w pierwszym wpisie.

Wpis ministra wywołał falę oburzenia w środowisku medycznym. Wielu lekarzy zarzuciło mu wówczas, że złamał tajemnicę lekarską.W drugim wpisie Adam Niedzielski, nawiązując do materiału wyemitowanego w Faktach TVN, podał dane osobowe lekarza z miejskiego szpitala w Poznaniu: “(…) Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś” – napisał Niedzielski.

Kilka dni później minister podał się do dymisji.

źródło:wp.pl