Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu takich samych obostrzeń jak woj. warmińsko-mazurskim także w woj. mazowieckim, lubuskim i pomorskim.

– Materializuje się czarny scenariusz – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski informując w czwartek (11 marca) o wprowadzaniu obostrzeń w kolejnych regionach.

Mamy do czynienia z dynamicznym tempem wzrostu i jest to niestety trend trwały.Jak zauważył powodem jest przyrost zakażeń w kraju do 21 tysięcy dziennie. – To przyrost o blisko 6 tysięcy tydzień do tygodnia, to jest dynamika powyżej 30 proc. – mówił.

Wzrosty zakażeń nie hamują

Jak podał minister, w tym tygodniu nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych o ponad 2,5 tysiąca, podczas gdy tydzień temu był to przyrost o około 2 tysiące łóżek. Infrastruktura jest zajęta w blisko 70 proc. Nawet wyższy poziom dotyczy łóżek respiratorowych.

– Niestety obserwujemy, że zlecenia POZ na testy również dynamicznie rosną. Nie widzimy żadnego sygnału, który mówiłby chociażby o spowolnieniu zainteresowania pacjentów wykonywaniem testów – podał minister.

W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo diagnozowali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. Te 150 tys. oznacza też wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia.

Sytuacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od województw. W skali kraju średnia liczba dzienna zachorowań to 37 na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich 7 dni – informował minister Niedzielski.

Lockdown już w czterech województwach

Zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w województwach o najwyższej liczbie zachorowań – podał minister Niedzielski. Zaostrzenia zostają przedłużone w warmińsko-mazurskiem – do 28 marca. Będą obowiązywały w w woj. pomorskim – od 13 do 28 marca, w woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca, w woj. lubuskim – od 15 do 28 marca.

– Nadal najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie ten parametr przekroczył 60 – wskazał. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami dotyczącymi obostrzeń co warmińsko-mazurskie. W woj. pomorskim już wcześniej przewidziano zaostrzenie zasad sanitarnych, istotną zmianą było wprowadzenie nauki mieszanej w klasach I-III szkół podstawowych

Minister przypomniał, że poziom liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców wynosił 40, gdy luzowano obostrzenia w styczniu. Dzisiaj w woj. mazowieckim wynosi on ok. 47, w lubuskim – nieco poniżej 47.

– Biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji epidemicznej, analogiczne rozwiązanie jak to obowiązujące w woj. warmińsko-mazurskim będzie obowiązywało w woj. mazowieckim, lubuskim i pomorskim – podał minister. – Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, baseny sauny – komunikował minister.

Nauczanie w klasach 1-3 będzie odbywało się w trybie hybrydowym. Jutro pojawi się rozporządzenie MEiN, które ureguluje model nauczania w klasach 1-3 w trybie hybrydowym w 2 dodatkowych województwach.

Regulacje będą obowiązywały od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim, w woj. pomorskim od soboty.

– Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń, jeżeli chcemy, żeby osiągnęły one apogeum przed świętami – to działanie jest w naszych rękach. Dystans, zasłanianie twarzy to cały czas narzędzia, która mogą nam pomóc zredukować skalę wzrostów – apelował minister.

źródło: rynekzdrowia.pl