Szpital Bródnowski rozpoczął swoją działalność w roku 1981. Na przestrzeni lat stał się wiodącą placówką medyczną na Mazowszu. Kierując się misją „Profesjonalni w ochronie zdrowia, zaangażowani w rozwój medycyny”, Szpital oferuje swoim pacjentom świadczenia medyczne na najwyższym poziomie, ratując życie i zdrowie od noworodka po seniora. Ogromną rolę w rozwoju szpitala odegrały fundusze europejskie, bez których nie udałoby się przeprowadzić kluczowych dla placówki inwestycji.
Fundusze Europejskie już 17 lat wspierają mazowieckie szpitale. Na tej liście jest także Mazowiecki Szpital Bródnowski, który w ramach dwóch programów regionalnych 2007-2013 i 2014-2020 otrzymał ponad 80 mln zł.
Fundusze Europejskie na rozwój
Pieniądze te pomogły m.in. zbudować sieć informatyczną, a także przeprowadzić termomodernizację Budynku A. Placówka kupiła też wiele innowacyjnego sprzętu, np. gamma kamery hybrydowej SPECT CT dla Zakładu Medycyny Nuklearnej i Rezonansu Magnetycznego czy angiografu angiografu do badań naczyniowych. W szpitalu realizowane są także projekty dotyczące poprawy stanu zdrowia młodych mieszkańców. Chodzi o wady kręgosłupa oraz otyłość wśród dzieci.
A to nie wszystko. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, Szpital Bródnowski otrzyma blisko 17,8 mln zł na realizację projektu „Utworzenie Centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu ze wsparciem technik obrazowania w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego z zastosowaniem wysoko zaawansowanych technologii neurochirurgicznych poprzez rozbudowę istniejącego już ośrodka (Interwencyjne Centrum Neuroterapii – INC)”.
– Pracownicy Szpitala Bródnowskiego dzielnie walczyli z koronawirusem SARS-CoV-2. Byli na pierwszej linii frontu, a pomoc finansowa z Unii Europejskiej była w tej walce nie do przecenienia. Pieniądze w ramach projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” przekazano na remonty, dostosowanie oddziałów, sprzęt ratujący życie zarażonych pacjentów, a także na zakup środków ochrony osobistej – wylicza Mariusz Frankowski dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Po 40 latach działalności Szpital Bródnowski plasuje się w czołówce najlepszych placówek. Obecnie kompleks szpitalny obejmuje 12 budynków. Działa w nich 15 oddziałów, 6 zakładów diagnostyki i 30 poradni specjalistycznych. Szpital dysponuje ponad 500 łóżkami, a hospitalizowanych jest około 28 tys. pacjentów rocznie.
Dzięki wsparciu środków europejskich szpital stała się placówką nowoczesną, wyposażoną w najlepszą aparaturę medyczną. Poprawiła się także dostępność oraz poziom leczenia pacjentów. Powstały specjalistyczne oddziały np. kardiologiczne, onkologiczne, rehabilitacyjne. Wdrożone zostały e-usługi, które skracają kolejki do lekarzy. Bez funduszy europejskich większość inwestycji nie zostałaby zrealizowana.
Fundusze Europejskie dla Mazowsza
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
Gdzie szukać informacji?
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.
Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

źródło: brodnowski.pl