Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją w porównaniu do nowych zachorowań – mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając środową konferencję prasową (29 kwietnia) dotyczącą łagodzenia obostrzeń i przechodzenia do drugiego etapu odmrażania gospodarki.

– Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa – podkreślał Morawiecki.

Premier zapowiedział od 4 maja planowe otwarcie: sklepów w centrach, galeriach handlowych (bez siłowni i restauracji), hoteli i miejsc noclegowych. Ponadto otwarcie żłobków i przedszkoli (od 6 maja). Otwarcie tych ostatnich będzie zależało od indywidualnych decyzji ich organów założycielskich. – Wytyczne ministra zdrowia będą określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – dodał premier.

Niezwykle istotną informacją jaką przekazał premier jest ta dotycząca uruchomienia od 4 maja możliwość korzystania z rehabilitacji.

Od 4 maja zostaną także uruchomione instytucje kultury – muzea, biblioteki, poszerzane zostaną także możliwości uprawiania sportu na terenie otwartym.

Jak powiedział premier, uruchomienie hoteli i miejsc noclegowych od 4 maja wyznaczono w tym terminie celowo, aby nie korzystać z tej możliwości w czasie majówki w sposób niekontrolowany. – Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności – podkreślał premier.

Jak zapowiedział premier, kolejne etapy odmrażania gospodarki mogą być ogłaszane co 2 tygodnie, ale także mogą być w niektórych elementach przyspieszane odwoływanie obostrzeń. Wszystko będzie zależało od aktualnych danych epidemiologicznych.

źródło: rynekzdrowia.pl