– W tej chwili prowadzimy konsultacje z Radą ds. COVID, która ma jutro posiedzenie i zespół ds. wakcynacji wyda w tym tygodniu opinię. Najprawdopodobnie w czwartek ogłosimy decyzję – powiedział Adam Niedzielski, zapytany o drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku powyżej 60 lat.

Minister zdrowia zapytany o rekomendację EMA dotyczącą drugiej dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku powyżej 60 r. ż., odpowiedział: – W tej chwili prowadzimy konsultacje z Radą ds. COVID-19, która ma jutro posiedzenie i zespół ds. wakcynacji wyda w tym tygodniu opinię. Najprawdopodobnie w czwartek ogłosimy decyzję, o ile oczywiście wszystkie opinie będą pozytywne.

– Dolegliwość obecnej fali związanej z Omikronem, mimo dużej liczby infekcji, nie przekłada się na dużą liczbę hospitalizacji – zauważył Niedzielski. Dodał, że na razie nie ma potrzeby uruchamiania punktów masowego testowania na obecność koronawirusa.

Niedzielski o reformie POZ

Adam Niedzielski przebywał w poniedziałek w Tarnowskich Górach. Podczas konferencji prasowej mówił o rozpoczętej 1 lipca reformie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Od kilku dni mamy pierwszy etap reformy POZ. Reformy, która była bardzo oczekiwana przez pacjentów, szczególnie w dobie postcovidowej – powiedział Niedzielski.

– Będzie też drugi etap – wdrożenie opieki koordynowanej, który będzie miał miejsce od 1 października – dodał.

– To potężna zmiana, która zwiększa możliwości pacjentów. Zmiana, która oznacza dodatkowe środki – stwierdził Niedzielski.

Program reformy podstawowej opieki zdrowotnej minister zdrowia ogłosił w połowie czerwca. Reforma skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

źródło: interia.pl