Nowy wariant koronawirusa dotarł już do Europy. Istnieje ryzyko, że jest on już także w Polsce. Z doniesień RMF FM wynika, że turysta z województwa śląskiego, który był w Afryce, mógł się zarazić nową mutacją koronawirusa.Rozgłośnia poinformowała o tym, że mieszkaniec województwa śląskiego wrócił z podróży z Afryki. W związku z tym skontaktował się z sanepidem.

U turysty wystąpiły niepokojące objawy. Mowa m.in. o bólu głowy. Mężczyzna jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zrobił jednak test, który wskazał, że jest on zarażony koronawirusem.

Aktualnie nie wiadomo, czy zaraził się on Omikronem. Pobrano próbówki, które mają określić, czy jest to nowy wariant. RMF FM przekazało, że wyniki będą znane pod koniec tygodnia.
Nowy wariant koronawirusa. Obostrzenia w Polsce

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa i narastającej IV fali rząd zadecydował o wprowadzeniu obostrzeń.

– W związku z pojawieniem się nowej mutacji, z jej potencjalnym wpływem na przebieg procesów pandemicznych, przygotowaliśmy “pakiet alertowy obostrzeń” – przekazał na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Rząd chce m.in. zakazać lotów do wybranych krajów (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), a także wydłużyć kwarantannę do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem dla osób powracających z wcześniej wymienionych krajów.

źródło: wp.pl