Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy policzył, jaki byłby roczny koszt „gestu dobrej woli” ministra zdrowia wobec lekarzy. O jakiej kwocie mowa?
“Gest dobrej woli” to natychmiastowe przyjęcie wskaźników płacy minimalnej dla poszczególnych zawodów zgodnych z tym, co zaproponował Senat RP w swojej poprawce do rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawą o płacach minimalnych w podmiotach publicznych
OZZL policzył roczny koszt takiego “gestu”: wyniósłby on mniej niż 1 mld zł rocznie
Związek postuluje aby zlikwidować poziom „jedynkowicza” i ustalić, że płaca minimalna w wysokości 1,7 „średniej krajowej” powinna przysługiwać „lekarzowi ze specjalizacją” (jak było w ustawie z roku 2018)

OZZL od początku obecnego protestu apeluje do ministra zdrowia o wykonanie „gestu dobrej woli” wobec protestujących, którym byłoby natychmiastowe (w praktyce od lipca roku 2022) przyjęcie wskaźników płacy minimalnej dla poszczególnych zawodów zgodnych z tym, co zaproponował Senat RP w swojej poprawce do rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawą o płacach minimalnych w podmiotach publicznych.”Gest dobrej woli polegałby na wzroście wskaźnika (w roku 2022) do 1,7 średniej krajowej”

– Minister Zdrowia konsekwentnie udaje, że nie słyszał tego apelu, bo jest mu to na rękę. Może przedstawiać żądania protestujących jako „nierealne” i wyliczać ich koszt na 100 miliardów PLN rocznie – bez jakichkolwiek merytorycznych podstaw. Policzmy zatem jaki byłby roczny koszt „gestu dobrej woli” ministra zdrowia wobec lekarzy – wskazuje OZZL.

Związek przypomina, że obecny wskaźnik płacy zasadniczej – minimalnej dla lekarza specjalisty wynosi 1,31 „średniej krajowej’ za rok ubiegły (czyli 1,31 x ok. 5200 PLN). Gest dobrej woli polegałby na wzroście wskaźnika (w roku 2022) do 1,7 „średniej krajowej” czyli o 0,39 tej średniej co oznacza w przybliżeniu 2 tys. PLN miesięcznie na lekarza brutto.

– Biorąc pod uwagę, że większość lekarzy otrzymuje dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy do 20%) – podwyższmy kwotę 2 tys. PLN o 12,5 % (jeden lekarz dostanie 8 % dodatku, inny 20%) = 2 250 PLN miesięcznie na lekarza za jeden etat brutto – pisze OZZL.Dla ilu lekarzy ta podwyżka?

Związek zaznacza, że w roku 2018 gdy ustawa wprowadziła tzw podwyżkę Szumowskiego (do 6750 PLN) skorzystało z niej ok. 18 tys. lekarzy. Ustawa ta obejmowała jednak lekarzy z pierwszym i drugim stopniem specjalizacji, ale tylko lekarzy szpitalnych.

W ustawie o płacach minimalnych jest rozgraniczenie między lekarzem „jedynkowiczem” (który ma wskaźnik 1,2 „średniej krajowej) , a „dwójkowiczem” i specjalistą (jednostopniowym) – 1,31 „średniej”. Dlatego po ostatniej nowelizacji tej ustawy z podwyżki (19 PLN/m-c) skorzystali tylko specjaliści (dwójkowicze). Jak podaje ministerstwo zdrowia było ich ok. 15 500 (można zatem domniemywać, że „jedynkowiczów” zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest ok. 2,5 tys).

OZZL postuluje aby zlikwidować poziom „jedynkowicza” i ustalić, że płaca minimalna w wysokości 1,7 „średniej krajowej” powinna przysługiwać „lekarzowi ze specjalizacją” (jak było w ustawie z roku 2018). Zatem liczba lekarzy objętych „gestem dobrej woli” ministra zdrowia czyli podniesieniem wskaźnika pensji minimalnej z 1,31 do 1,7 wyniesie ok. 20 tys (trzeba doliczyć lekarza spoza szpitali, ale zatrudnionych na podstawie umowy o pracę).Roczny koszt “gestu dobrej woli”

 

– Przyjmijmy też, że wszyscy ci lekarz dyżurują i pracują de facto na dwa etaty czyli, że „efektywna liczba” etatów objętych podwyżką będzie dwa razy większa czyli 40 tys. – dodaje OZZL

– Koszt „gestu dobrej woli” ministra zdrowia wobec lekarzy wyniesie zatem: 2250 PLN x 40 000 etatów x 12 miesięcy = 1 080 000 000 PLN 1 mld 80 mln brutto – szacuje Związek.

Jak zauważa, trzeba przy tym pamiętać, że niemała część z tego wróci do budżetu (czyli do środków publicznych z których sfinansowana ma być podwyżka) w postaci podatku, składki zdrowotnej i części ZUS. Koszt pracodawcy nie ma tutaj znaczenia, bo są to środki, które całkowicie wrócą do budżetu i nie będą stanowiły żadnego obciążenia.Podsumowując: roczny koszt „gestu dobrej woli” ministra zdrowia wobec lekarzy wyniesie mniej niż 1 mld złotych rocznie – wskazuje OZZL.

źródło: rynek zdrowia.pl