Podczas czwartkowego głosowania w Parlamencie Europejskim, eurodeputowani przyjęli projekt zakładający wydawanie obywatelom krajów członkowskich tzw. paszportów szczepionkowych. Zaświadczenia mają w założeniu ułatwić przemieszczenie się na terenie UE i obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy.Dokument, za którego wprowadzeniem zagłosowali europosłowie, będzie wydawany w formie cyfrowej lub papierowej. Zawierać będzie informacje o szczepieniu lub o uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie. Jego wprowadzenie ma ułatwić podróżowanie obywatelom krajów członkowskich.

PE zdecydował również, że zmianie ulegnie zaproponowana uprzednio nazwa dokumentu. Zamiast “cyfrowego zielonego certyfikatu”, zaświadczenie będzie nazywać się “unijny certyfikat COVID-19”.

Za przyjęciem projektu tzw. paszportów szczepionkowych zagłosowało 540 eurodeputowanych, 119 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Taki wynik oznacza, że projekt przejdzie teraz w fazę negocjacji nad ostatecznym kształtem nowych regulacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

żródło: wiadomości wp.pl