Pielęgniarki złożą do NIK zawiadomienie o “zagrożeniu zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia Polek i Polaków przez rząd RP”. Zapowiadają też „czarne listy polityków” w ich okręgach wyborczychW piątek, 18 czerwca, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu OZZPiP, na którym pielęgniarki omawiały dalsze działania „w walce o godne warunki pracy i płac”. Spotkanie było reakcją na odrzucenie przez Sejm (15 czerwca) korzystnych dla środowiska senackich poprawek do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Pielęgniarki o dalszych protestach. Będzie zawiadomienie do NIK i “czarne listy polityków”

Zaraz po posiedzeniu przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych spotkały się z dziennikarzami na krótkim briefingu prasowym.

Jak przyznała Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP informacje o dalszych protestach pielęgniarki i położne otrzymają „kanałami związkowymi”. – Bo to są informacje, których nie możemy szerzej przekazywać opinii publicznej – zastrzegła.

Szerzej nakreśliła natomiast plan pozostałych działań, jakie ma zamiar podjąć związek.”Będziemy aż do wyborów przypominać, którzy posłowie głosowali przeciwko”

Dodatkowo pielęgniarki mają zamiar wystawić w okręgach wyborczych tzw. czarne listy polityków

– Będziemy wystawiać we wszystkich okręgach wyborczych tzw. czarne listy polityków, którzy zagłosowali przeciwko pielęgniarkom i myślę, że to zaboli. To będzie akcja cykliczna. Będziemy konsekwentnie aż do wyborów przypominać, którzy posłowie głosowali przeciwko – zapowiedziała Borchulska.Kluczowe jest zobowiązanie mnie przez zarząd krajowy do złożenia zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli o zagrożeniu zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia Polek i Polaków przez rząd RP. Kolejną sprawą jest nasza troska o nasze koleżanki pielęgniarki, kolegów pielęgniarzy i położnych, dlatego idziemy pod hasłem: „Nie dla szkoleń wakacyjnych ministra zdrowia. Rząd nie zadbał o was, zadbajcie o siebie” – wymieniła przewodnicząca.

Pielęgniarki odniosły się również do szansy na porozumienie z rządem. – Minister zdrowia zaprosił dzisiaj Dorotę Gardias na spotkanie. Tak jak powiedziałam, środowisko medyczne zastanawia się nad pewnym rozwiązaniem, o którym na pewno państwo zostaniecie poinformowani – dodała Ptok.

źródło: rynek zdrowia.pl