Lepszą opiekę nad osobami starszymi będzie mógł wkrótce świadczyć Szpital Ogólny w Kolnie, w którym kończą się prace nad utworzeniem oddziału geriatrycznego – poinformowało starostwo powiatowe. Nowy pododdział ma zacząć pracę pod koniec stycznia 2020 r.

Wartość inwestycji to 2 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 – poinformowało starostwo.

W ramach tego projektu nowy oddział będzie wyposażony w sprzęt dostosowany do potrzeb osób starszych, szpital kupi też karetkę.

Szpital w Kolnie posiada oddział paliatywno-hospicyjny, hospicjum domowe.

“Dodatkowo mamy już w rejestrze pododdział geriatryczny przy oddziale wewnętrznym na 10 łóżek. I tą część interny mamy właśnie po kapitalnym remoncie i doposażeniu tego oddziału. To samo będzie dotyczyło oddziału paliatywno-hospicyjnego” – wyjaśniła cytowana w przekazanej PAP informacji dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie, Krystyna Dobrołowicz. Dodaje, że inwestycja znacznie podniesie poziom opieki nad osobami starszymi w tym szpitalu.

Trwa remont oddziału wewnętrznego, pododdziału geriatrii, gdzie opiekę znajdą pacjenci powyżej 65-ego roku życia.

– Robimy sale, każda będzie wyposażona w sprzęt dodatkowy, w nowe łóżka, łazienkę. I to zdecydowanie podniesie standard w tym szpitalu. Dodatkowo w ramach tego programu kupimy również różnego rodzaju sprzętu w tym ambulans, który będzie nam służył do przewozu pacjentów – podkreśla starosta kolneński Tadeusz Klama.

Dyrektor szpitala dodaje, że inwestycje są konieczne, bo w społeczeństwie przybywa osób starszych, które wymagają opieki.

“Społeczeństwo się starzeje i przeciętna wieku jest coraz wyższa. Także nasze społeczeństwo, tak jak w całej Polsce i w Europie, po prostu jest coraz starsze i będzie wymagało opieki. Dość specyficznej, ponieważ geriatria jest to taka dziedzina, w której osoby starsze wymagają szczególnego podejścia ze strony lekarzy. Dlatego nasz szpital, idąc z duchem czasu, próbuje w tej sprawie zrobić coś dobrego” – podkreśla Krystyna Dobrołowicz.

Izabela Próchnicka (PAP)