CanPoland S.A., polski eksporter medycznej marihuany rozpoczął proces uruchamiania w Łodzi własnego zakładu wytwarzającego surowiec farmaceutyczny na bazie konopi innych niż włókniste. Linia produkcyjna ma być instalowana w marcu.

Spółka CanPoland S.A. to firma farmaceutyczna z polskim kapitałem dysponująca zezwoleniami na obrót w Polsce oraz na sprzedaż odbiorcom zagranicznym produktów leczniczych na bazie konopii indyjskich, czyli tzw. medycznej marihuany. Obecnie celem strategicznym firmy jest wytwarzanie we własnym zakładzie produkcyjnym medycznej marihuany, która od 2017 roku jest w Polsce legalna.

Firma zaprojektowała i kończy przygotowanie hybrydowej maszyny do wytwarzania medycznej marihuany. Ma podpisane trzy umowy dostaw surowca z Unii Europejskiej, Kanady i Afryki. Linia produkcyjna ma być instalowana w marcu.

– Obecnie jesteśmy w fazie testów. Projektowana była przez rok i do tej pory wartość naszych inwestycji w maszyny wyniosła około 3 mln zł. Te nakłady nam się zwracają, bo dzięki zastosowanym innowacjom w ramach jednego ciągu technologicznego będziemy w stanie produkować surowce nie tylko z kwiatów, ale także w formie olejów – powiedział we wtorek (26 stycznia) prezes zarządu i współzałożyciel CanPoland S.A. Bartłomiej Wasilewski na konferencji w Urzędzie Miasta Łodzi.

Obecnie CanPoland zatrudnia w Łodzi około 30 osób, ale w związku z planowanym rozwojem firmy chce w najbliższym czasie przyjąć 70 nowych pracowników. Mniejszościowym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest spółka TT Pharma należąca do Grupy Pelion – jednej z największych polskich firm w sektorze ochrony zdrowia, również mającej swoją siedzibę w Łodzi. CanPoland planuje pozyskanie dodatkowego finansowania na realizację swoich planów – najpierw w formie crowdfundingu inwestycyjnego, a później przez emisję akcji na New Connect GPW.

Jak zapowiada zarząd spółki, wkrótce ruszy kampania na platformie Crowdway.pl, w trakcie której każdy będzie mógł zainwestować w CanPoland S.A., zanim jeszcze ta zadebiutuje na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

– CanPoland ma olbrzymie szanse zdominować dopiero tworzący się rynek konopny. W Łodzi stworzono koncepcję linii produkcyjnej, w Łodzi opracowuje się produkt, jego skład, tutaj tworzy się założenia marketingowe. CanPoland to bardzo wartościowy podmiot – na takich miejscach pracy i na takich procesach buduje się atrakcyjne miasta. Dodatkowo cieszą mnie synergie biznesowe z dobrze znaną wszystkim łódzką firmą Pelion, która ceniona jest za swoją solidność i innowacyjność – podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

źródło: PAP