29 listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy o in vitro z budżetu państwa. Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy byli “za”. Natomiast przeciwko głosowała większość posłów Prawa i Sprawiedliwości. Teraz ustawa trafi teraz do Senatu.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o in vitro z budżetu państwa
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w większości – 102 posłów – głosowali za odrzuceniem projektu ustawy. Za było 23, wstrzymało się 49.Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowali m.in.: Mateusz Morawiecki, Katarzyna Sójka, Piotr Müller, Marcin Przydacz, Rafał Bochenek, Radosław Fogiel, Mariusz Kamiński.
Za odrzuceniem projektu ustawy był m.in Zbigniew Ziobro, Marek Kuchciński, Marlena Maląg, Paweł Szrot, Stanisław Szwed, Zbigniew Bogucki.
Od głosu wstrzymał się m.in. Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Anna Schmidt, Jacek Sasin.
Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy głosowali za uchwaleniem nowelizacji ustawy.
16 posłów Konfederacji zagłosowało przeciw.
Dwóch posłów Kukiz’15 (Paweł Kukiz oraz Marek Jakubiak) zagłosowali za, jeden (Jarosław Sachajko) wstrzymał się od głosu.
Nie mniej, niż 500 mln zł na finansowanie in vitro rocznie
Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację programu – to nie mniej, niż 500 mln zł.
Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona. Dlatego konieczne jest finansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu państwa.
W dyskusji w Sejmie głos zabrała przedstawicielka wnioskodawców Małgorzata Rozenek-Majdan.
– To wielki, radosny dzień i my sobie radości z tego dnia nie pozwolimy odebrać. Mimo bardzo wielu negatywnie przez nasze środowisko odbieranych wypowiedzi posłów Prawa i Sprawiedliwości, czy posłów Konfederacji, my zdajemy sobie sprawę z przełomowej chwili, która już niedługo będzie miała miejsce – podkreśliła Rozenek-Majdan.
źródło: rynek zdrowia.pl