Gorąco na posiedzeniu komisji ds. aborcji. Założyciel Fundacji Pro – Prawo do życia Mariusz Dzierżawski w swoim wywodzie wspominał o polityce nazistowskich Niemiec na ziemiach polskich, które “dążyły do biologicznej zagłady Polaków”. Aktywistki proaborcyjne po jego wystąpieniu zaczęły skandować “legalna aborcja”. Jeden z mężczyzn obecnych na sali z kolei krzyczał “mordercy”.W czwartek w Sejmie rozpoczęło się wysłuchanie publiczne czterech projektów dotyczących prawa aborcyjnego. Dwie ustawy złożyła Lewica (jedna liberalizująca, druga dekryminalizująca), jedną Koalicja Obywatelska (liberalizująca) i jedną Trzecia Droga (powrót do kompromisu aborcyjnego).

Do głosu zapisało się ponad 300 osób i 30 organizacji. Dyskusja potrwa więc długo. I już teraz jest ona bardzo żywotna – nie brakuje skandalicznych wypowiedzi.Założyciel Fundacji Pro – Prawo do życia Mariusz Dzierżawski wspominał o polityce nazistowskich Niemiec na terenach Polski. – Trudno się dziwić, że rasistowski reżim niemiecki dążył do biologicznej zagłady Polaków. Można też zrozumieć, że kryminalistki, które zawodowo trudnią się sprzedażą środków aborcyjnych i zarabiają na tym miliony euro, że te projekty i te postulaty popierają – mówił.

– Zdumienie musi budzić fakt, że projekty prowadzące do zagłady naszego narodu są popierane przez koalicję, która od kilku miesięcy rządzi Polską – przekonywał.

Chaos na sali sejmowej

Po tak kontrowersyjnych słowach na sali zawrzało. Ogłoszono 3 minuty przerwy. W tym czasie aktywistki proaborcyjne rozpoczęły krzyczeć “legalna aborcja”, “hej, hej, hej, aborcja jest okej”. Kobiety trzymały specjalne plansze. Na na sali powstało zamieszanie.

– W tym momencie dzieją się aborcje. Kto pomaga? Państwo? Nie, my – mówiła jedna z nich. Także środowiska antyaborcyjne zaczęły protestować. – Mordercy, mordercy – krzyczał jeden z mężczyzn. Wówczas, dla uspokojenia, przewodnicząca poprosiła o kilka minut przerwy. Do wysłuchania wrócono po kilku minutach.

Adwokat krzyczał o Ukrainie

Wiele kontrowersji przyniósł powiązanego z Ordo Iuris adwokata Łukasza Jończyka, który na komisji reprezentował Fundację Evangelium Vitae. Stwierdził on, że Ukraina “od swego zarania nie chroni najmłodszych”. – Nie trzeba było czekać, by dorośli Ukraińcy zaczęli zabijać się nawzajem w okrutny sposób – mówił w absurdalnym tonie, mimo próśb prezydium komisji o powrót do tematu głównego wątku.

– 10 lat temu w Odessie banderowcy z Prawego Sektora spalili żywcem kilkudziesięciu współobywateli, którzy nie podzielali ich ideologii państwowej – mówił Jończyk. Przerwała mu zasiadająca w komisji posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska i poprosiła o to, by rozmawiać o projektach aborcyjnych.

Część organizacji, które opowiadają się za liberalizacją prawa aborcyjnego, opuściła salę. To protest przeciwko temu, że ich głosy zostały przesunięte na koniec listy – mogłyby mówić dopiero wieczorem.

źródło:wp.pl