Warszawski „Meditrans” zakupił dwa nowe ambulanse. Będą one służyć mieszkańcom dzielnic Mokotów i Bielany. Ich wartość to 1,2 mln zł. Zakupu całemu zespołowi “Meditransu” pogratulowała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Warszawski Oddział Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” rozwija się systematycznie. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego tylko w ubiegłym roku trafiło do niego 13 nowych samochodów, które zastąpiły stare, wysłużone pojazdy. Tym razem „Meditrans” z własnych środków zakupił dwa kolejne nowoczesne ambulanse. Każdy z nich wyposażony jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny, jak: defibrylator transportowy, transporter i nosze transportowe. Na ten cel przeznaczono ponad 1,2 mln zł. Pojazdy trafią do oddziału Mokotów Oś. Wierzbno przy ul. Puławskiej 120 i do oddziału Bielany Oś. Wrzeciono przy ul. Wrzeciono 41 w Warszawie.
– Tylko w ubiegłym roku warszawski „Meditrans” wyjeżdżał do pacjentów blisko 230 tys. razy. Ta liczba najlepiej odzwierciedla jak duże jest zapotrzebowanie. Każde z tych zgłoszeń było inne, w każdym najważniejszy był czas. Im szybciej ratownicy dotrą do pacjenta, tym większa szansa na udzielenie mu pomocy. Dlatego inwestowanie w nowoczesne karetki i profesjonalny sprzęt jest dla nas priorytetem. To niezwykle ważne, aby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjenci mieli zapewnioną pomoc na najwyższym poziomie – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
W spotkaniu z zespołem „Meditrans” wziął także udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.
Podczas przekazania nowego sprzętu podsumowane zostało także działanie numeru alarmowego 112. W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, na Mazowszu – w Warszawie i Radomiu.
Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie o zgłaszanym zdarzeniu służb udzielających pomocy. W całej Polsce w 2019 r. system obsługiwało 1365 operatorów numerów alarmowych, którzy przyjęli łącznie ponad 22 mln zgłoszeń. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia wyniósł 11 sekund.
źródło: mazovia.pl