Zespół ds. Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej wypowiedział się w sprawie maksymalnej zawartość witaminy D w suplementach diety dla osób dorosłych do i powyżej 75. roku życia.
Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny w piątek (26 lutego), pierwsze w tym roku posiedzenie Zespołu odbyło się w styczniu. Tematem spotkania było wypracowanie stanowiska dotyczącego zawartości witaminy D możliwej do stosowania w suplementach diety.
Po dyskusji w gronie ekspertów określono maksymalną ilość witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie:
- 2000 IU (50μg) dla suplementów diety przeznaczonych dla zdrowej populacji osób dorosłych do 75 roku życia;
- 4000 IU (100μg) dla suplementów diety przeznaczonych wyłącznie dla osób zdrowych powyżej 75 roku życia.
Więcej: gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety
Jak wskazują eksperci Zespołu w uzasadnieniu do uchwały, głównym źródłem witaminy D w organizmie człowieka jest synteza skórna zależna od wielu czynników, w tym m.in. od pory roku, pory dnia, stopnia nasłonecznienia, czasu ekspozycji, wieku, masy ciała.
Szacuje się, że w warunkach polskich odkrycie w słoneczny dzień, co najmniej 18 proc. powierzchni ciała, bez stosowania kremów z filtrem ochronnym przez 15-20 minut w godz. 10-15 powoduje wystarczającą syntezę witaminy D.
Natomiast jest wiele czynników, tj. zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, zwiększona pigmentacja skóry, zaawansowany wiek, czy nadmierne stosowanie kremów z filtrem (SPF) powyżej 15, znacząco wydłużają czas ekspozycji konieczny do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy lub nawet uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego zaopatrzenia w witaminę D drogą syntezy skórnej, nawet przy odpowiednim czasie przebywania na słońcu w okresie wiosenno-letnim.
W Polsce w badaniach przekrojowych u 90 proc. zdrowych dorosłych kobiet i mężczyzn stwierdzono niedobory witaminy D.
źródło: rynekzdrowia.pl