W Polsce od 7 lat nie został zrefundowany ani jeden lek przeciwcukrzycowy.
Obecnie uważa się, że w cukrzycy typu 2 kluczowe jest nie tylko profilaktyka tej choroby i leczenie skoncentrowane na unormowaniu poziomu cukru w organizmie ale przede wszystkim – zapobieganie powikłaniom tej choroby, przede wszystkim o charakterze sercowo-naczyniowym – stanowiących 80% powikłań cukrzycy. Takie zalecenie znalazło się między innymi w świeżo opublikowanym raporcie (lipiec 2019) „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta” opublikowanym przez koalicję organizacji pacjenckich „Serce dla Cukrzycy”.
Medycyna od dawna zna odpowiedz na ten problem – już od wielu lat na rynku są dostępne leki przeciwcukrzycowe (inkretyny, flozyny), które zapobiegają i leczą powikłania układu sercowo-naczyniowego w przebiegu cukrzycy typu 2. W Polsce leki te są rekomendowane przez AOTMiT. Jednocześnie Polska jest jedynym krajem w UE, w którym żaden z tych leków nie jest refundowany. Co więcej, wg pozytywnej rekomendacji AOTMiT dla jednej z flozyn (nr 29/2019 z dnia 30.04.2019), jej refundacja nie będzie generować ŻADNYCH dodatkowych kosztów dla NFZ, czyli nie ma tutaj mowy o obciążeniu budżetu Państwa.
W związku z tak powszechnym, palącym a jednocześnie nieuzasadnionym problemem braku dostępności leków dla pacjentów z cukrzycą typu 2, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – w imieniu wszystkich pacjentów w Polsce cierpiących na cukrzycę typu 2 – wysłało w ubiegłym tygodniu APEL DO MINISRA ZDROWIA z prośbą o zmianę sytuacji – pozwalam sobie go do Państwa przesłać (załącznik) z nadzieją, że zdecydują się Państwo upowszechnić jego treść.