Liczba nowych zachorowań na cukrzycę typu II w zamożnych krajach Europy i Ameryki Północnej stabilizuje się, a nawet wydaje maleć – informuje “British Medical Journal”.

Kierowany przez prof. Diannę Magliano z Baker Heart and Diabetes Institute w Melbourne zespół naukowców przeanalizował 47 badań, obejmujących okres od połowy lat 60. XX wieku do roku 2014. Badania te dotyczyły głównie USA, Kanady oraz krajów europejskich.

Jak się okazało, w latach 1990-2005 liczba nowych zachorowań na cukrzycę typu II wzrosła w dwóch trzecich (67 proc.) badanych populacji, była stabilna w 31 proc. i spadła w 2 proc.

Jednak w latach 2006-2014 wzrost nowych zachorowań odnotowano tylko w jednej trzeciej badanych populacji, 30 proc. pozostało stabilnych, a w 36 proc. widoczny był spadek.

Zdaniem prof. Magliano najbardziej oczywistym wnioskiem z badania jest to, że udało się skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy w populacji (na przykład dzięki zachęcaniu do zdrowego stylu życia).

Komentujący wyniki specjaliści zastrzegają jednak, że wyzwania związane z otyłością i niezdrowym stylem życia (dwa główne czynniki powodujące cukrzycę typu 2) wciąż są istotne.

PAP – Paweł Wernicki