Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych udostępnił redakcji Rynku Zdrowia pismo przewodniczącej Związku wysłane do premiera i prezesa PiS, w którym domaga się ustawowych zmian w związku z zapowiadanym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. Według OZZPiP niektóre pielęgniarki i położne będą zarabiały na etacie tyle co pracownicy z wykształceniem podstawowym.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok zwraca uwagę, że dodatki za staż pracy nie będą od 1 stycznia 2020 roku wliczane na poczet minimalnego wynagrodzenia.

Jak podkreśla, obligatoryjny, gwarantowany ustawą dodatek wypłacany pracownikom samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej za wysługę lat mieści się w definicji ustawy o najniższym wynagrodzeniu zatem od stycznia 2020 r. podmioty lecznicze nie będą mogły uwzględniać i zaliczać tego dodatku na poczet realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

“Jednocześnie Pan Premier i cały Rząd RP zdecydował, że minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w wymiarze pełnego etatu od stycznia 2020 r. nie będzie mogło być niższe niż 2.600 zł miesięcznie brutto” – pisze przewodnicząca OZZPiP.

Pielęgniarki twierdzą, że decyzje te “wymuszają natychmiastową decyzję rządu przynajmniej proporcjonalnego podniesienia wynagrodzeń grupy zawodowej pielęgniarek i położnych”. Zdaniem OZZPiP wymaga to pilnej – jeszcze przez zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu – odpowiedzi w jaki sposób nastąpi podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, tak aby zbiegło się to z podniesieniem od 01-01-2020 r. minimalnego wynagrodzenia.

Obecnie “wszystkie ustalenia jakie były negocjowane kilka miesięcy w 2018 r. i zakończyły się zawarciem porozumienia z 9 lipca 2018 roku tracą sens” – twierdzi przewodnicząca OZZPiP.

Na dowód przytacza porównanie wynagrodzeń gwarantowanych przez państwo dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w podmiotach leczniczych w styczniu 2020 r.

Pracownicy z wykształceniem podstawowym zatrudnieni na najniższych stanowiskach z 20-letnim stażem pracy będą zarabiali 3 120 zł brutto. Pielęgniarki i położne bez specjalizacji, po dawnych 2-letnich szkołach z 20-letnim stażem pracy – 3 225,60 zł brutto. Pielęgniarki i położne z wykształceniem wyższym II stopnia (z tytułem magistra), zatrudnione w ostatnich 5 latach (bez wypracowanego stażu pracy) – 3 066 zł miesięcznie brutto.

“Takie ukształtowanie płac w ochronie zdrowia jest niedopuszczalne. Przy całym szacunku dla pracy innych zawodów w ochronie zdrowia – od stycznia 2020 dojdzie do zburzenia systemu płac w podmiotach leczniczych” – akcentuje OZZPiP.

Jak dodaje OZZPiP, osoby z wykształceniem podstawowym będą zarabiały więcej lub równo, tak jak grupy zawodowe pielęgniarek i położnych. Niedopuszczalne jest, że dojdzie do tak drastycznego spłaszczenia wynagrodzeń od stycznia 2020 r. – podkreślają pielęgniarki.

źródło: rynekzdrowia.pl