Premier Morawiecki ogłosił w środę, że hotele przy 50 proc. obłożeniu miejsc będą mogły przyjmować gości od 8 maja. Co ważne, restauracje, strefy wellness, SPA i baseny mają być niedostępne dla gości. – To tragiczna wiadomość dla hoteli pobytowych, które przyciągają swoich gości właśnie tymi atrakcjami – mówi money.pl Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy.
Otwarcie hoteli to dla Marka Łuczyńskiego dowód na skuteczność presji Polskiej Izby Hotelarzy (PIH). – Akcja “otwieramy na majówkę” pokazała, że trzeba przyspieszyć otwarcie hoteli. Pewnie obawiano się, że masowo hotele będą się przebranżawiały w placówki zdrowotne, dlatego podjęto tę decyzję. To jednak połowiczny sukces, bo hotele będą działały w 50 proc. obłożeniu – mówi money.pl Łuczyński.

Krytykuje jednak zamknięcie restauracji, stref wellness, SPA i basenów. – Zatem to tragiczna wiadomość dla hoteli pobytowych, które przyciągają swoich gości właśnie tymi atrakcjami. Nie wyobrażam sobie, by jakikolwiek klient wybrał teraz nocleg w obiekcie, który budował swoją ofertę na wyposażeniu tego typu – komentuje prezes PIH.Jego zdaniem, hotele już od 8 maja powinny móc funkcjonować przy stuprocentowym obłożeniu. – Spełniamy normy, przestrzegamy reżimów sanitarnych. Dlatego będziemy kontynuować naszą akcję przebranżawiania hoteli w obiekty świadczące usługi paramedyczne i stricte medyczne. To niesprawiedliwe, że hotele, które już mają taki status i sanatoria, są otwarte, a od 8 maja hotele pobytowe nie będą mogły świadczyć tego typu usług – przekonuje Łuczyński. Liczymy również na dofinansowanie od NFZ do pakietów dla ozdrowieńców covidowych. Hotelarze chcą pomóc rządowi w walce ze skutkami pandemii. Hotele mogą i powinny być miejscem prewencji w systemie ochrony zdrowia publicznego. Jesteśmy na to gotowi – zapowiada Marek Łuczyński.

A co z czerwcowym długim weekendem? Wtedy wykorzystując dzień wolny w Boże Ciało (3 czerwca), można sobie zorganizować krótkie wakacje. Dla hoteli jest to znakomita okazja do tego, by nadrobić straty. – Liczymy, że od czerwca hotele będą już otwarte bez restrykcji. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich norm sanitarnych, a na to jesteśmy przygotowani – podsumowuje prezes PIH.
Hotelarze chcą mieć swój bon

Dlatego, jak zapowiada, Polska Izba Hotelarzy wyjdzie z inicjatywą utworzenia przez rząd bonów rehabilitacyjnych, które będzie mógł wykorzystać gość hotelu medycznego.

źródło: money.pl