Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy – powiedział w środę (4 grudnia) dziennikarzom konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek. Ocenił, że korzyści wynikające z zastosowania metforminy mają znaczenie decydujące i lek nie powinien być odstawiony.

Prof. Strojek zaznaczył, że w preparacie metforminy stężenie NDMA jest przekroczone nieznacznie. Zapewnił, że sprawę uważnie monitoruje Europejska Agencja Leków i odpowiednie instytucje w Polsce.

Wyjaśnił, że metformina obniża stężenie glukozy we krwi i jest stosowana na każdym etapie leczenia u chorych na cukrzycę typu II. Profesor ocenił, że jest to lek niezwykle skuteczny, pomaga także chronić serce przed zawałem i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Zwrócił uwagę, że NDMA w leku wykryto dzięki udoskonaleniu metod analitycznych, które pozwalają na wykrycie nawet niewielkich ilości substancji. – Substancja ta powstaje w organizmie przy spożyciu powszechnie stosowanych środków konserwujących żywność z grupy azotynów i azotanów – wyjaśnił.

– Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy. Nie ma żadnych pewnych, potwierdzonych informacji, że domieszki są szkodliwe dla zdrowia, natomiast korzyści wynikające z zastosowania metforminy mają znaczenie decydujące, stąd lek nie powinien być odstawiony – przekonywał prof. Strojek.

“Dziennik Gazeta Prawna” we wtorek wieczorem (3 grudnia) poinformował, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać N-nitrozodimetyloaminę (NDMA), czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Jest on też m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

źródło: PAP