Padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartek mamy 615 nowych przypadków zachorowań. – Na razie będzie tylko gorzej – przewiduje w rozmowie z WP prof. Włodzimierz Gut wirusolog z Państwowego Zakładu Higieny. I mówi, jak możemy temu zapobiec.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek nowe dane na temat pandemii. To 615 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i dziewięć ofiar śmiertelnych.

– Ludzie muszą się opamiętać – mówi WP prof. Włodzimirz Gut. – Musimy wrócić do pewnych wypracowanych już działań, typu dystans, higiena, a gdzie się nie da zachować dystansu – fizyczna osłona. I to naprawdę wystarczy tylko jest warunek – wszyscy muszą tego przestrzegać. A jakoś teraz tego nie widać – dodaje.

W związku z tym pytany, czy to już czas na ponowny lockdown, odpowiada: – Na ten moment należy zmobilizować wszystkich, którzy odpowiadają za egzekwowanie wypracowanych już działań, o których wspomniałem. Dopiero jeśli to nie zda egzaminu, warto wprowadzić ostrzejsze działania.

Koronawirus w Polsce. Wirusolog ostrzega. “Będzie tylko gorzej”

Nasz rozmówca przewiduje, że trend wzrostowy utrzyma się w najbliższym czasie. – Jeszcze do niedawna mieliśmy bardzo korzystny układ, bo malała nam z liczba aktywnych przypadków zachorowań. Stąd wzięły się te wszystkie ogłoszenia o sukcesach w walce z koronawirusem. Tylko zapomniano, że takie ogłoszenia rozluźniają społeczeństwo. W związku z powyższym odwróciła się tendencja. Teraz ta liczba zakażeń będzie rosła dalej – stwierdza prof. Gut.

– Na razie będzie tylko gorzej. To wszystko przestało być zależne od wymyślania reguł, a stało się zależne od ich przestrzegania – podsumowuje.

Koronawirus w Polsce. Które województwa?

“Mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10)” – podało Ministerstwo Zdrowia.

Dodało także informację o śmierci 15 osób: “80-K, 91-M, 68-M, 88-M, 62-M, 87-M Kraków, 59-K Nowy Sącz, 82-K Kędzierzyn Koźle, 83-M Tychy, 90-K Racibórz, 64-M Gliwice, 81-K Radom, 79-M Grajewo, 81-K Zielona Góra, 72-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące.”

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to obecnie 45 031/1 709 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

źródło: wiadomosci.wp.pl