Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują, aby pacjenci ograniczyli wizyty w przychodniach POZ, a zamiast tego korzystali z teleporad.

– Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów – argumentują.

Przy okazji medycy apelują o szczepienie oraz przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Lekarze rodzinni apelują o korzystanie z teleporad

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do pacjentów, aby ograniczyli bezpośrednie wizyty w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Proszą o korzystanie z teleporad, a gdy konieczna jest wizyta bezpośrednia – o przychodzenie punktualnie na wyznaczony czas.

– Bezpośrednia wizyta w poradni POZ dopuszczalna jest tylko w medycznie uzasadnionych sytuacjach i również po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem: wyznaczeniu terminu oraz konkretnej godziny – podkreślili autorzy apelu.

“Właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają”

– Z przerażeniem obserwujemy drastyczny wzrost nowych zakażeń, zgonów z powodu COVID-19, a jednocześnie nie do końca odpowiedzialne zachowania naszych pacjentów. Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów. Jesteśmy przekonani, że właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają – zaznaczyła prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Autorzy komunikatu zaapelowali także o szczepienie się i o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Przypomnieli, że pacjentów nadal obowiązują środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki) oraz stosowanie się do zaleceń higienicznych (dezynfekcja rąk).

Dodajmy, że 18 listopada w Polsce potwierdzono 24 882 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej z mazowieckiego (5109), śląskiego (2529) oraz wielkopolskiego (1919). Minionej doby zmarło 370 osób.

źródło: PAP / rynekzdrowia.pl