Po 10 maja wprowadzamy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w dostępie do szczepień przeciwko COVID-19. Będą cztery rozwiązania – mówił Michał Dworczyk.
Minister Dworczyk: – Dziś jest ten moment kiedy można wyjść naprzeciwko postulatom środowisk osób niepełnosprawnych
Za 10 dni wszyscy pełnoletni Polacy będę mieli możliwość zarejestrowania się na szczepienie i będzie można skupić się na potrzebach osób niepełnosprawnych
Dworczyk: – Wprowadzamy cztery rodzaje ułatwień w szczepieniach osób niepełnosprawnych
Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień podczas piątkowej (30 maja) konferencji prasowej podkreślił, że dziś jest ten moment kiedy można wyjść naprzeciwko postulatom środowisk osób niepełnosprawnych.
– To były bardzo trudne decyzje, rzeczywiście kilkadziesiąt organizacji skupiających osoby niepełnosprawne zwracało się z postulatami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach. My w konsultacjach z Radą Medyczną przedstawialiśmy program szczepień skonstruowany w taki sposób, żeby po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie – mówił.
Nie było decyzji o priorytetowym szczepieniu osób niepełnosprawnych, bo…
Wyjaśnił też, co stało za takimi decyzjami. – Dlaczego takie decyzje Rada Medyczna rekomendowała i dlaczego poszliśmy w tym kierunku? Ponieważ doświadczenia pierwszego
kwartału pokazały, że wyodrębnienie jakichkolwiek grup spowalniało całą akcję szczepień. A w interesie wszystkich Polaków, w tym osób niepełnosprawnych jest, żeby te szczepienia szły jak najszybciej – tłumaczył minister Dworczyk.
odał: – Chcieliśmy rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych i dopiero po zakończeniu tej rejestracji stworzyć możliwości udogodnień i wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowisk, w tym środowiska osób niepełnosprawnych.
– Dzisiaj już widzimy ten moment, za dziesięć dni, wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania, będą mogli się rejestrować na szczepienie. Działa w Polsce 7 tys. takich punktów. Ten proces rejestracji zakończy się i będzie można skupić się na potrzebach osób niepełnosprawnych – podkreślił Dworczyk.
Pierwszeństwo dla niepełnosprawnych w kolejkach
Dodał: – Dzisiaj na spotkaniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych przedstawiliśmy cztery rozwiązania, które będziemy chcieli od 10 maja wprowadzać w życie, a które wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i trochę ułatwią dostęp do szczepień wszystkim tym osobom.
– Po pierwsze chcemy, żeby osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności od 10 maja w punktach szczepień powszechnych – a przypomnę, że docelowo będzie ponad 630 takich punktów, przynajmniej po jednym w każdym powiecie – żeby w tych punktach miały pierwszeństwo w szczepieniach – podkreślił.
Jak wyjaśnił minister Dworczyk, ma to polegać na tym, że osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem lub opiekunami nie będzie musiała umawiać się czy to za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza. Będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu przyjmie szczepienie.
– Dotyczy to zarówno osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekuna bądź opiekunów. To będzie bardzo proste, nie będzie wymagało żadnych dokumentów, tylko oświadczenia – podkreślił.
Szczepienia w domach opieki
Po drugie – jak mówił Dworczyk – od 10 maja rozpocznie się szczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej.
Te ośrodki będą mogły zamawiać szczepienia, tak jak to było wcześniej w wypadku DPS-ów, nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów tych osób i swoich pracowników.
– Te zamówienia będą realizowanie priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dla tych wszystkich osób będziemy mieli zabezpieczone szczepionki – mówił.
Szczepienia w domu
Trzecie rozwiązanie, które wdrożymy i które ma pomóc w tym całym procesie – wyjaśniał minister Dworczyk – rusza dzisiaj. W pierwszej połowie maja być w pełni rozwinięte. Jest to tworzenie mobilnych jednostek szczepień.
Tak nazwano indywidualnych ratowników medycznych, czy pielęgniarki i położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia.
– Takie osoby, muszą mieć podpisane umowy – porozumienie z którymś punktem szczepień – z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi się umówią na szczepienie. Te osoby same ustalają sobie terminy, miejsca, gdzie będą szczepić.
To jest forma niezwykle elastyczna i umożliwiająca dojazd do osób, które mają ograniczoną mobilność albo do takich punktów, o których przed chwilą mówiłem jak np. środowiskowe domy pomocy – zaznaczył Dworczyk.
Te mobilne punkty szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson&Johnson. – Wierzymy, że uruchomienie tych punktów pozwoli na szybsze zaszczepienie osób o ograniczonej mobilności w tym osób niepełnosprawnych – dodał.
POZ-y będą zachęcać do szczepień
Czwarta sprawa, którą będziemy realizować w pierwszej dekadzie maja i później, to dostarczenie z CEZ-u do każdego POZ-etu, listy osób jeszcze niezaszczepionych ze szczególnym wskazaniem na osoby niepełnosprawne – wskazał Dworczyk.
Do listy będzie dołączona prośba, żeby POZ-ety wykazywały aktywność i taką rolę aktywną, w przekonywaniu swoich pacjentów do tego, żeby się zaszczepić. W pierwszym rzędzie mają POZ-ety mieć na uwadze osoby niepełnosprawne.
Możliwe rozszerzenie listy osób z uprawnieniami do udogodnień
W ocenie Dworczyka nie jest za późno na takie udogodnienia. – Trzeba pamiętać, że znaczna część osób niepełnosprawnych nadal nie jest zaszczepiona. To właśnie dla tych osób stworzyliśmy możliwość szczepienia w ośrodkach, pod opieką których się znajdują. To są te wspomniane przeze mnie: domy pomocy czy centra integracji społecznej – mówił.
Podkreślił też, że podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o wejście w kolejkę. Takie osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekunowie, nie będą musieli dzwonić na infolinię i czekać np. trzy tygodnie na swoją kolej, tylko będą mogły z godziny na godzinę podjechać do punktów szczepień powszechnych i tam od razu mogą otrzymać szczepienia. – To są te ułatwienia – zaznaczył.
Minister Dworczyk wskazał też, że pierwszy tydzień działania tego systemu ma być podsumowany w połowie maja.
– Zobowiązaliśmy się do tego, że przeanalizujemy możliwości włączenia do tego systemu, nie tylko osób o znacznym poziomie niepełnosprawności, ale także pozostałych osób niepełnosprawnych. To będzie dopiero przedmiotem analiz – podsumował minister Dworczyk.
źródło:rynek zdrowia.pl