1 czerwca Polska przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów covidowych – poinformował minister Adam Niedzielski
Od dzisiaj Polska jest w gronie krajów – liderów wprowadzających certyfikat covidowy
Do 25 czerwca certyfikat covidowy będzie dostępny także na urządzeniach mobilnych
System certyfikatów covidowych jest elektronicznym dowodem na to, ma się status ozdrowieńca, negatywny test na Covid-19 lub jest się w pełni zaszczepionym
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od dzisiaj Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które zostały podłączone do systemu unijnego, które już nie testują a w zasadzie używają systemu i wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami.
Certyfikat w formie elektronicznej i w pdf
– Od dzisiaj możecie państwo za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta pobrać specjalny certyfikat w dwóch wersjach – elektronicznej oraz wydrukować dokument, który tam się znajduje w formacie pdf. Obie wersje zawierają wszystkie informacje, które zapisane są w kodzie QR – przekazał minister Niedzielski.
Zachęcał wszystkich do korzystania z IKP, który, jak mówił, jest przepustką do świata e-zdrowia. IKP zawiera e-skierowania, e-recepty, a od teraz będą tam dostępne inne funkcjonalności, włączenie z unijnym certyfikatem covidowym
Jak wyjaśniał Niedzielski, system certyfikatów covidowych jest elektronicznym dowodem na to, że osoba albo przebyła chorobę Covid-19 i ma status ozdrowieńca albo ma negatywny test na Covid-19. Podkreślał, że chodzi tylko o testy PCR bo KE nie zdecydowała się na razie na włączenie do systemu testów antygenowych potwierdzających status osoby niezakażonej. Obok tego, certyfikat będzie potwierdzał pełne zaszczepienie przeciw Covid-19.
Formalny start 1 lipca
Jak podkreślał minister, formalnie start unijnego systemu certyfikowania nastąpi 1 lipca. Od tego momentu wszystkie kraje będą uznawały nawzajem wprowadzony nim standard i będzie obowiązywało w tym zakresie rozporządzenie unijne.- Polska znalazła się w grupie liderów, którzy od 1 czerwca będą wydawali certyfikaty covidowe do użytku swoim obywatelom – mówił minister.
Podkreślał, że bardzo ważne jest to, że obok wersji elektronicznej certyfikatu, dostępnej na IKP, każdy kto jeszcze nie korzysta z tej usługi, będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym czy w punkcie szczepień zwrócić się z prośbą o wydruk takiego dokumentu w formie drukowanej w każdej trzech kategorii – wykonania testu, bycia ozdrowieńcem czy zaszczepionym.
Od 25 czerwca na urządzeniu mobilnym
Jak informował minister zdrowia, do 25 czerwca zostanie uruchomiona także możliwość prezentowania certyfikatu covidowego w mobilnej aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel.
Jak przekazał Niedzielski, certyfikat dotyczący pełnego szczepienia będzie ważny przez rok a status zielony, czyli możliwość przekroczenia granicy bez wykonywania testu czy obowiązku kwarantanny zostanie uzyskany 14 dni po drugiej dawce bądź jednej dawce w przypadki przyjęcia jednodawkowego preparatu.
W przypadku testów – status zielony certyfikatu będzie obowiązywał w czasie48 godzin od wykonania testu PCR. Natomiast status ozdrowieńca uaktywnia się po 11 dniach od wykonania to potwierdzającego badania i utrzymuje się przez 180 dni.
– Obecnie trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu z każdego mobilnego urządzenia. Jesteśmy przygotowani na to aby w okolicach 10 czerwca taka aplikacja była dostępna.
Mówiąc o korzyściach z wprowadzenia europejskiego certyfikatu covidowego minister Niedzielski podkreślał, że jest to wystandaryzowana formuła obowiązująca w całej Unii Europejskiej na zasadzie wzajemnej umowy a jego najważniejszą zaletą jest to, że przekraczając granice nie trzeba będzie wykonywać każdorazowo testów, aby nie podlegać kwarantannie.
źródło: rynek zdrowia.pl