Minister zdrowia ogłosił ogólnopolski lockdown. Nowe obostrzenia będą wprowadzane w całym kraju, a nie tylko w wybranych regionach. Zaczną obowiązywać od soboty, 20 marca do 9 kwietnia.

– Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania restrykcji na poziomie regionów. Następne restrykcje obejmą już cała Polskę – powiedział w środę (17 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Ograniczona będzie m.in. działalność galerii handlowych, zamknięte zostają kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny i sauny – przekazał minister zdrowia. Nauka w klasach 1-3 będzie znów zdalna. Nie ma jednak decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków.

Co będzie zamknięte

W związku podjętymi decyzjami działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi; galeriach handlowych nadal
  • będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie):
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

W ostatnich tygodniach mamy przyrosty obłożenia łóżek covidowych o ok. 3 tys. Liczba dostępnych i zajętych łóżek będzie sprawdzana przez wojewodów i NFZ – powiedział minister. – Będą to robić specjalnie do tego powołane zespoły. Dodał, że wydał rozporządzenie o przyspieszeniu przekształcania łóżek na łóżka covidowe. – W ciągu tygodnia chcemy mieć ok. 8 tys. takich łóżek – przekazał Niedzielski.

Końca pandemii nie widać

– Nie widać, żeby pandemia hamowała – tłumaczył przyczyny lockdownu minister. Głównym powodem jest jednak brytyjski wariant koronawirusa.

Mamy 52 proc. udziału mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie zakażeń. Wypiera ona inne mutacje. Najbardziej dotkniętymi województwami są: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, pomorskie, lubuskie. Decyzje o kolejnych restrykcjach będą ogólnopolskie, bez zróżnicowania regionalnego – podkreślił.

– Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami, to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń dwa tygodnie temu dynamika nowych zachorowań zaczęła systematycznie maleć, czyli mamy do czynienia ze znacznym spowolnieniem wzrostu – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach widać wygaszenie systematyczne wzrostu nowych zakażeń.

Odnosząc się do sytuacji w całym kraju stwierdził, że ulega ona pogorszeniu. – Z naszego punktu widzenia decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski. Nie będą różnicowały regiony – przekazał Niedzielski.

Będziemy zamykać wszystko

– Na pewno kolejne kroki, będą już typowym lockdownem i typową sytuacją, gdy będziemy zamykać już wszystko – powiedział Adam Niedzielski. -Jeśli obecne obostrzenia nie przyniosą poprawy sytuacji – zaznaczył.

– Mamy tutaj jeszcze kilka obostrzeń. Wolałbym, żebyśmy myśleli, co my możemy zrobić, żeby zapanować nad pandemią, czyli nie mnożenie kolejnych regulacji, a przestrzeganie ich. Myślmy jak zabezpieczyć siebie i naszą rodzinę. Idą trudne czasy. Za tydzień możemy przekroczyć 30 tys. a może i więcej, a to są liczby, które stanowią zagrożenie dla funkcjonowania służby zdrowia – powiedział minister.

źródło: rynekzdrowia.pl