W związku z pogarszającą się sytuacją minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał w środę specjalną konferencję prasową. – Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia – ogłosił.

– III fala epidemii przyspiesza, musimy podjąć zdecydowane kroki – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że “pandemia się rozwija”. – Główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa – ocenił minister zdrowia. – Według najnowszych danych odpowiada on już za 52 proc. zakażeń. – To szalenie dynamiczny przyrost – stwierdził Niedzielski.

Nowe obostrzenia w Polsce od 20 marca

– Analizując sytuację, widzimy pogorszenie sytuacji praktycznie w całym kraju. Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia – ogłosił Niedzielski. – Jeśli sytuacja drastycznie się pogorszy, nie wykluczamy wprowadzenia kolejnych obostrzeń – stwierdził.

Co to oznacza? W całym kraju zamknięte hotele, ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte kina, teatry, zamknięte baseny i obiekty sportowe.

– Na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, wprowadzamy naukę zdalną dla klas I-III – dodał. Niedzielski pytany o to, czy wierni będą mogli iść do kościoła w święta, przypomniał: – Obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 15 metrów.

Potwierdziły się tym samym ustalenia Wirtualnej Polski.

Lockdown. Co jeszcze zapowiedział minister?

Minister zwrócił się także z apelem do wszystkich pracodawców, by umożliwili swoim pracownikom pracę zdalną.

Minister pytany o orzeczenie SN w sprawie swobody przemieszczania się, odparł, że decyzje, które zostały podjęte w środę, nie dotyczą swobody przemieszczania.

– Mamy kilka ograniczeń, które możemy wprowadzić jeszcze, ale wolę myśleć w kategoriach “co ja mogę zrobić”, żeby ograniczyć zakażenia. Chodzi mi o to, by każdy z nas dbał o siebie i bliskich. Idą trudne czasy, proszę o tym pamiętać. Mamy 25 tys. zachorowań i 45-procentową dynamikę wzrostu zakażeń. Jeśli nie powstrzymamy tej dynamiki, to w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 30 tys. zakażeń. A to oznacza poważne problemy dla opieki zdrowotnej w Polsce. Apeluję, żeby każdy dbał o bezpieczeństwo – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Łóżka covidowe

– Podjęliśmy decyzję z ministrem spraw wewnętrznych, o tym, że wojewodowie muszą przyspieszyć z przekształceniami łóżek na łóżka covidowe. W ciągu tygodnia chcemy mieć ok. 8 tys. takich łóżek – poinformował minister zdrowia.

Minister dodał, że NFZ i wojewodowie będą też weryfikować dostępność łóżek w poszczególnych regionach kraju. Mają to robić specjalnie do tego powołane zespoły.

Koronawirus. Dane z Polski nie napawają optymizmem

“Mamy 25 052 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (4142), śląskiego (4030), małopolskiego (2050), wielkopolskiego (2034), pomorskiego (1685), dolnośląskiego (1672), łódzkiego (1466), podkarpackiego (1319), kujawsko-pomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1097), lubelskiego (840), zachodniopomorskiego (795), lubuskiego (698), podlaskiego (621), świętokrzyskiego (535), opolskiego (357)” – przekazał w środę resort zdrowia.

Polska znajduje się w tej chwili na liście 10 krajów najbardziej dotkniętych trzecią falą pandemii. Pod względem dziennej liczby nowych infekcji jeszcze we wtorek plasowaliśmy się za USA, Indiami, Brazylią, Włochami, Francją i Turcją.

Optymizmem nie napawają też statystyki dotyczące zgonów. Z danych Eurostatu wynika, że w czasie pandemii odsetek nadmiarowych śmierci w porównaniu z latami 2016-2019 wyniósł 23,5 proc. Pod koniec 2020 r. w UE odnotowano ponad 540 000 więcej zgonów w porównaniu ze średnią z trzech poprzednich lat.

źródło: WP.pl