Bardzo istotne jest, aby do pacjentów starszych, często wykluczonych cyfrowo ze względu na wiek, dotrzeć z informacją, że można już wracać do placówek ochrony zdrowia i że są one bezpieczne – powiedział we wtorek (16 czerwca) podczas HCC Online Filip Nowak, zastępca prezesa ds. operacyjnych NFZ.
Przedstawiciel Centrali NFZ podczas sesji “Czy Polska jest przygotowana na starość” pytany był. m.in. o działania Funduszu wspierające seniorów w czasie epidemii koronawirusa w Polsce.
– Pomoc NFZ nie ogranicza się tylko do finansowania i współfinansowania świadczeń czy działań związanych ze zwalczaniem epidemii. Zgodnie ze strategią Funduszu staramy się działać propacjencko również w innych zakresach. Uruchomiliśmy Telefoniczną Informację Pacjenta, ale działały też teleporady, pomoc psychologiczna – powiedział.
Podkreślił, że epidemia to po części także “zarządzanie niepokojem”. – Ten niepokój, zwłaszcza w przypadku osób starszych, z jednej strony pozwolił zachować pewną samodyscyplinę, ale teraz trochę nie pozwala korzystać z ochrony zdrowia i zadbać o choroby, które muszą być leczone – zauważył Nowak.
Zaakcentował, że NFZ do osób starszych stara się przede wszystkim dotrzeć z informacją, z pomocą, m.in. poprzez całodobową infolinię, ale też teleporady.
– W lutym br. zadzwoniło na nią ok. 80 tys. osób, ale już w marcu – 267 tys. Teleporady, czyli możliwość korzystania z opieki zdrowotnej bez konieczności wychodzenia z domu, sprawdziły się fantastycznie. Pomogły też e-recepty – wskazał przedstawiciel NFZ.
Przypomniał, że trwa uruchamianie leczenia uzdrowiskowego, które często dedykowane jest pacjentom “w wieku mocno dorosłym”. – Żeby do niego zachęcić, zaproponowaliśmy wszystkim, którzy się na nie udają, badania na obecność koronawirusa – przypomniał Nowak.
źródło: rynekzdrowia.pl