Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, aby resort ułatwił dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 osobom bezdomnym. Obecnie są „poza systemem”.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie szczepień bezdomnych
Osoby w kryzysie bezdomności znajdują się praktycznie poza systemem szczepień przeciw COVID-19 – choć są szczególnie zagrożone koronawirusem – alarmuje RPO
Jak wskazuje biuro rzecznika „niezbędne jest zorganizowanie szczepień dla tej grupy, w specjalnie utworzonych tymczasowych punktach szczepień”

RPO do Niedzielskiego: bezdomni poza systemem szczepień przeciwko COVID-19

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apel w sprawie ułatwienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-10 osobom w kryzysie bezdomności.

– W czasie pandemii osoby te nie mają gdzie się bezpiecznie odizolować, by uniknąć zakażenia koronawirusem. Borykają się z trudniejszym dostępem do opieki medycznej oraz do rzetelnych informacji na temat pandemii, a także sposobów zapobiegania zakażeniu – czytamy w piśmie, które podpisał Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak wskazuje RPO sposoby rejestracji na szczepienie – infolinia, rejestracja elektroniczna, sms czy kontakt z punktem szczepień – nie są dla bezdomnych w pełni dostępne. W praktyce więc, mimo że to grupa szczególnie narażona na zakażenie koronawirusem – m.in. przez wiek i gorszy stan zdrowia – znajdują się poza systemem szczepień przeciwko COVID-19 i szczepień nie otrzymują.

– Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO uznaje za niezbędne zorganizowanie szczepienia przeciw COVID-19 dla osób dotkniętych bezdomnością w specjalnie utworzonych tymczasowych punktach szczepień Mogłyby one być zlokalizowane w placówkach dla osób w kryzysie bezdomności. Stoją tam często duże namioty, które można wykorzystać do tego celu – podkreśla RPO w piśmie do Adama Niedzielskiego.

Konieczne specjalne punkty szczepień dla bezdomnych

Specjalne punkty szczepień dawałyby gwarancję, że osoby bezdomne nie byłyby w tych miejscach narażone na ostracyzm i stygmatyzację.

Poza tym, jak wskazuje RPO, szczepienia bezdomnych powinny być realizowane jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson, z uwagi „na brak gwarancji co do tego, że każda z osób bezdomnych zaszczepionych pierwszą dawką pojawi się w punkcie szczepień po raz drugi i to w odpowiednim terminie”.

W organizacji i uruchomieniu systemu szczepień przeciwko COVID-19 dla osób bezdomnych konieczna będzie – jak podkreśla Maciej Taborowski – współpraca resortu zdrowia z samorządami i organizacjami pozarządowymi dla wypracowania ścieżki w pełni realizującej potrzeby osób doświadczających bezdomności.

– Niewątpliwie doprowadziłoby do wzrostu liczby szczepień przeciw COVID-19. Pozwoliłoby to ponadto stopniowo odejść od wytycznych dobrowolnej izolacji przed przyjęciem do placówek dla osób bezdomnych – zwraca uwagę RPO.

Liczba wykonanych szczepień przekroczyła 22 mln

Dodajmy, że szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce postępują. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera oraz pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień poinformował, że do 6 czerwca wykonano już 22 mln szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych dwoma dawkami wynosi ponad 8,1 mln.

źródło: rynek zdrowia.pl