– Ubezpieczenie dla dziecka, opieka medyczna w Polsce czy problemy z dostaniem się do lekarza z dzieckiem to najczęstsze pytania zadawane przez obywateli Ukrainy polskiemu Rzecznikowi Praw Pacjenta.”Faworyzowanie” ukraińskich pacjentów niepotwierdzone

Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, do Polski przybyło ponad 2 mln uchodźców. Osoby z Ukrainy, którym udzielana jest pomoc medyczna na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mogą zgłaszać się do Rzecznika Praw Pacjenta o pomoc w przypadku naruszenia praw pacjenta podczas udzielania im świadczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenie dla dziecka, opieka medyczna w Polsce czy problemy z dostaniem się do lekarza z dzieckiem to najczęstsze pytania zadawane przez obywateli Ukrainy rzecznikowi Praw Pacjenta.

– W takich przypadkach wskazujemy ścieżkę postępowania i udzielamy szczegółowych informacji – wyjaśnia biuro RPP. Jak dodaje, pojawia się również szereg zapytań od osób opiekujących się obywatelami Ukrainy, m.in. o możliwość uzyskania informacji o opiece zdrowotnej w języku ukraińskim, rozliczenia kosztów leczenia, poszukiwanie pracy dla personelu medycznego z Ukrainy czy uzyskanie informacji o źródłach pomocy dla obywateli Ukrainy.Niewielka część sygnałów, w początkowym okresie dotyczyła obaw polskich pacjentów w zakresie ‘faworyzowania’ pacjentów z Ukrainy.

– Każdy taki sygnał jest przez nas sprawdzany i do tej chwili informacje nie znalazły potwierdzenia – wyjaśnia RPP.
Sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń

 

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina , że:

narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością,
każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne,
stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych),
w sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta.

Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy byli przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.Rzecznik Praw Pacjenta przygotował na stronie internetowej materiały informacyjno-edukacyjne w języku ukraińskim dotyczące m.in. opieki medycznej czy przysługujących prawach pacjenta. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania dotyczące bieżących problemów.

źródło: rynek zdrowia.pl