Jedną z ofiar śmiertelnych katastrofy w Browarach pod Kijowem jest minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. W wypadku śmigłowca, który rozbił się obok przedszkola, zginęło 18 osób — przekazała ukraińska policja. Wśród ofiar jest troje dzieci. “Ból jest nie do opisania” — napisał prezydent Wołodymyr Zełenski. SBU ogłosiła, że wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy.
Śmigłowiec rozbił się pomiędzy przedszkolem a budynkiem mieszkalnym w mieście Browary. Wybuchł pożar
Oprócz Denysa Monastyrskiego, w katastrofie zginął też pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin i sekretarz stanu w MSW Jurij Lubkowicz
Obecnie wiemy o 29 osobach rannych, w tym trójce dzieci — poinformował gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba
Jest za wcześnie, by mówić o przyczynach katastrofy. Myślę, że powstanie komisja śledcza — powiedział rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Jak podał, maszyna, która spadła, to śmigłowiec Aerospatiale AS332 Super Puma produkcji francuskiej
Policja potwierdziła, że śmigłowiec, który rozbił się w Browarach, należał do Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Maszyna rozbiła się ok. godz. 8:10 czasu miejscowego [7.10 czasu polskiego — red.] — poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko. Prawdopodobnie z powodu mgły samolot spadł między przedszkole a budynek mieszkalny, po czym wybuchł pożar. “Pomieszczenia przedszkola i jeden z pobliskich domów zostały zniszczone w wyniku potężnego wybuchu” – przekazał Sapożko.Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podaje z kolei, że do katastrofy doszło o godz. 8.20 czasu miejscowego. O godz. 9.28 pożar, jaki wybuch w miejscu tragedii, został ugaszony.

Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba potwierdził, że w przedszkolu w momencie, gdy obok spadła maszyna, były dzieci oraz pracownicy.
Nie żyje minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Rośnie liczba ofiar

Szef Narodowej Policji Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że w katastrofie zginęło kierownictwo MSW, m.in. minister Denys Monastyrski, pierwszy wiceminister Jewhen Jenin i sekretarz stanu w MSW Jurij Lubkowicz.Klimenko informował o 16 zabitych, w tym dwojgu dzieci. Niestety tragiczny bilans katastrofy rośnie. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba informuje już o 18 ofiarach śmiertelnych, wśród których ma być troje dzieci. Dziewięć ofiar przebywało na pokładzie śmigłowca.Jak podaje Kułeba, obecnie wiadomo o 29 rannych, w tym 15 dzieci. Na miejscu pracują specjalistyczne służby i trwają oględziny miejsca wypadku.
Przyczyny katastrofy. Sabotaż, awaria, błąd pilota? SBU wszczyna śledztwo

Rzeczniczka ukraińskiej policji Marianna Rewa powiedziała, że ​​jest za wcześnie, by mówić o wstępnych przyczynach katastrofy. Jednocześnie doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko napisał w mediach społecznościowych, że śledczy ustalają przyczyny zdarzenia. “Czy był to sabotaż, awaria sprzętu, naruszenie zasad bezpieczeństwa lotów, wkrótce się dowiemy” – przekazał.Ukraińskie media twierdzą, że wśród pierwszych wersji śledztwa jest błąd pilota. Lokalne media w Browarach zauważają, że śmigłowiec rozbił się w trakcie mgły. Według ich wersji pilot nie zauważył jednego z wieżowców, zaczął się wznosić i stracił kontrolę nad maszyną.

– Jest kilka czynników, które mogą spowodować katastrofę. Zbadanie katastrofy lotniczej zajmie trochę czasu – stwierdził rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. – Myślę, że zostanie powołana komisja państwowa, która ustali przyczyny tego, co się stało – dodał.

Śmigłowiec, który uległ katastrofie, został przekazany stronie ukraińskiej przez francuskich partnerów. Maszyna to Aerospatiale AS332 Super Puma. Śmigłowce Super Puma są używane przez różne ukraińskie służby, m.in. Państwową Służbę Graniczną, Gwardię Narodową, czy Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy – przypomniał Ihnat.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła, że wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności upadku maszyny.

“Obecnie rozważanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu; usterka techniczna śmigłowca; celowe działanie w celu zniszczenia pojazdu. Funkcjonariusze SBU prowadzą szereg czynności śledczych i operacyjnych mających na celu ustalenie wszystkich związków przyczynowo-skutkowych i szczegółów tragedii” – czytamy w komunikacie.
Zełenski: ból jest nie do opisania

“Dziś w Browarach w obwodzie kijowskim doszło do strasznej tragedii. Rozbił się helikopter Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych” – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

“Na ten moment zmarło troje dzieci. Bój jest nie do opisania. Helikopter spadł na teren jednego z przedszkoli. Poleciłem Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, we współpracy z Narodową Policją Ukrainy i innymi uprawnionymi organami, zbadanie wszystkich okoliczności tego zdarzenia” – zapewnił Zełenski.

Prezydent przekazał wyrazy współczucia bliskim ofiar. Odniósł się też bezpośrednio do śmierci wysokich urzędników MSW. “Denys, Jewhen, Jurij, zespół MSW… prawdziwi patrioci Ukrainy. Niech spoczywają w pokoju! Niech pamięć o wszystkich, których życie zostało odebrane w ten czarny poranek, będzie wieczna!”.”Denys Anatolijowycz (Monastyrski) i jego koledzy odgrywali ważną rolę w obronności Ukrainy. Wszystkie wersje zostaną zbadane. Szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar” – oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.Katastrofa śmigłowca. Andrzej Duda: moje myśli są z rodzinami i bliskimi ofiar

“Nie da się w to uwierzyć… Straszna tragedia. Wielka strata. Strata dla bliskich i dla Ukrainy. Strata osobista… Denis Monastyrski… Przyjacielu… To niesprawiedliwe” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk.Do tragedii odniósł się prezydent Polski Andrzej Duda. “Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w wyniku której zginęło kilkanaście Osób, w tym przedstawiciele kierownictwa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy. Moje myśli są dziś z Rodzinami i bliskimi Ofiar” – napisał.Kondolencje rodzinom zmarłych złożył również szef MSWiA Polski Mariusz Kamiński. “Jestem głęboko wstrząśnięty informacją o tragicznej śmierci ministra Denysa Monastyrskiego i dwóch innych członków kierownictwa MSW Ukrainy. Rodzinie zmarłych oraz całemu ukraińskiemu społeczeństwu przekazuję wyrazy głębokiego współczucia. Żegnajcie Przyjaciele” – czytamy.”Komendant Główny Policji w imieniu własnym, kierownictwa polskiej Policji, policjantów i pracowników cywilnych składa naszym ukraińskim Braciom szczere kondolencje w związku z dzisiejszą katastrofą śmigłowca pod Kijowem, w której zginęło 16 osób, w tym kierownictwo MSW Ukrainy” – przekazała polska policja na Twitterze.

źródło: onet.pl